menu
Güneş gözlüğünün ilginç tarihi
Güneş gözlüğünün ilginç tarihi
Güneş gözlüğünün tarihi nasıldır ve Güneş gözlüğünün icadı ne zamandır gibi tüm soruların cevapları

Güneş gözlükleri, ortaya çıktıkları günden bu yana farklı amaçlara hizmet ettiler. Eski Roma döneminden itibaren fikir tohumları atılan güneş gözlükleri, oldukça enteresan bir tarihe sahip!

Eskimolar, hem güneş ışınlarından etkilenmemek, hem zorlu kış şartlarında gözlerini buz gibi rüzgarlardan korumak hem de kar ve buzun yansımalarından rahatsız olmamak için aslında ilk ve en ilkel güneş gözlüklerini icat etmişlerdi. Fildişi veya kaburga kemikleri üzerine küçük delikler açmışlar ve bu kemikleri gözlerine uygun hale getirmişlerdi. Bu gözlüklerin görünüşleri ise son derece ilginç.

Güneş gözlüğünü kullandığı bilinen ilk kişi ise Roma İmparatoru Nero. Tahmin edeceğiniz üzere Nero’nun gözünde bir Aviator değil, zümrütten yapılmış şeffaf güneş gözlüğü camları vardı.Gladyatör dövüşlerini rahatça ve güneşten etkilenmeden izlemek için cilalanmış renkli camları kullanıyordu. Tabii ki kendisinin UV ışınlarından korunup korunmadığını bilmiyoruz ama güneş gözlüğünü bir nevi keşfeden kişi olduğunu söylemek mümkün olabilir.Antik dönem üzerine çalışmalar yapan tarih yazarı Plinius’un “Nero, Gladyatör dövüşlerini bir zümrütten bakarak izliyor” sözü ise bu bilgiyi doğrular nitelikte.

1280’lerde İtalyanlar da boş durmamış... Güneş gözlüğü ile ilgili epey yol almışlar. Konuyla ilgili kesin kaynaklar bulunmamakla beraber Floransa’da Salvino D'Armato degli Armati isminde bir keşişin güneş gözlüğüne benzer bir araç keşfettiği söyleniyor. Elbette bu bahsettiğimiz güneş gözlüğü, günümüzde kullandığımızın şeklinden son derece farklıydı; iki ayrı lensin burnun üzerinde denge oluşturacak şekilde bir köprücük ile birleştirilmesinden ibaretti.

18. yüzyıla yaklaştıkça, güneş gözlükleri de günümüzdeki şekillerine daha çok benzerlik göstermeye başladı. Bu dönemde güneş gözlüğü ile ilgili en önemli gelişmeler İngiltere’de gerçekleşti. 1752’de İngiliz optisyen James Ayscough, hafif boyanmış camları kullanarak bazı göz kusurlarının etkilerini ortadan kaldırabildiğini öne sürdü. Aynı zamanda bilimsel araçların tasarımlarını yapan Ayscough, mavi ve yeşil camları kullanmayı tercih ediyordu. Aslında güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmayı birincil hedef olarak benimsemeyen Ayscough, bilmeden de olsa mavi ve yeşil lenslerle ilgili çalışmalarıyla bu alana önemli bir katkıda bulunmuş oldu.

Güneş gözlüklerinin bugünkü kadar popüler olmasında en büyük katkıyı Amerika sağladı diyebiliriz. 1929 yılında Foster Grant of Atlantic City’nin kurucusu Sam Foster’ın seri üretimle güneş gözlüğü üretmeye başlaması, tüm pazarları ele geçirdi ve güneş gözlüklerinin popüler olmasını sağladı.1930 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri’nin güneş gözlüğü kullanmaya başlamasıyla beraber, güneş gözlükleri için farklı bir dönem başlamış oldu. Pilotların güneşten etkilenmesini engellemek adına Bausch & Lomb tarafından tasarlanan modeller, zamanla geliştirilerek günlük kullanımlarda da vazgeçilmez oldu.

1936 yılında, Amerikalı bilim adamı ve mucit Edwin H. Land, polarize filtreli camı icat ederek güneş gözlükleri ile ilgili önemli bir adım atmış oldu. Bugün gözlerimizi UV ışınlarından koruyabiliyor olmamızın sebeplerinden olan Land, aynı zamanda rahat ve kullanışlı modeller üretilmesi üzerine de çalışmalar yaptı. Aynı yıl, Ray-Ban’in polarize camlı meşhur Aviator modellerini tasarlaması ise bir dönüm noktası oldu.

Önce Amerikan filmlerinde sıklıkla görülen yeni nesil güneş gözlükleri, 1960’larda ünlü Hollywood yıldızlarının da gözlerinde görülmeye başlandı. Güneş gözlüğünün altın çağı diyebileceğimiz bu dönemde, güneş gözlükleri sadece güneşten korunmak için değil “cool” olmak için de satın alınmaya başlandı. Tarz sahibi olmak isteyen herkesin gözdesi haline gelen güneş gözlükleri, birçok kişi tarafından güneş yokken kapalı alandayken bile tercih edilmeye başlandı.

Optisyen Mikail YÜKSEL

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)